Bezpieczeństwo podczas wakacji - 10 zasad

Wakacje to czas wypoczynku, zabawy i wyjazdów. Większość z nas odlicza dni do tegorocznych urlopów. Planujemy atrakcje, którym oddamy się podczas wycieczki, kupujemy niezbędne akcesoria podróżne i mniej niezbędne elementy garderoby, dzięki którym zabłyśniemy na wakacyjnym deptaku.. Pochłonięci marzeniami o błogim relaksie, często zapominamy by zadbać również o nasze bezpieczeństwo podczas urlopu. Niestety wypadki i zagrożenia mogą nas spotkać wszędzie. Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Gdzie szukać pomocy? Na co uważać nad morzem, a na co w górach? Przygotowaliśmy dla Was kilka zasad, które warto przestrzegać planując urlop.

10 ZASAD BIEZPIECZNYCH WAKACJI

koło ratunkowe
 

1. Kiedy podczas wakacji przydarzy się wypadek i potrzebujesz nagłej pomocy liczy się czas. W nowym miejscu, w stresującej sytuacji trudno namierzyć najbliższy punkt medyczny, w którym otrzymasz pomoc. W module ZDROWIE w Mojej Okolicy znajdziesz zweryfikowane i czynne szpitale oraz apteki.

mapa AED w Skarżysku Kamiennej - screen aplikacji

Wystarczy, że ustawisz lokalizację, w której się znajdujesz i aplikacja wyszuka okoliczne placówki medyczne. Nie musisz zastanawiać się nad tym czego szukać w przeglądarce i gdzie znaleźć godziny otwarcia. Aplikacja błyskawicznie zrobi to za Ciebie, dzięki czemu szybko znajdziesz właściwe miejsce.

2. Moduł ZDROWIE to także mapa AED. Czym jest AED? Defibrylator AED jest urządzeniem, które ratuje życie. W bezpieczny i prosty sposób prowadzi ratownika przez proces reanimacji za pomocą poleceń głosowych i wizualnych.

Nasza mapa AED jest aktualizowana na bieżąco, a zamieszczone w niej punkty są zweryfikowane i potwierdzone przez współpracujące z nami gminy, które gwarantują, że zgłoszony na mapie defibrylator będzie sprawny i gotowy do użycia.

Wakacje to piękny czas, pamiętajmy jednak aby zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Sprawdźmy znajdujące się w okolicy punkty AED, by skrócić czas reakcji na wypadek gdybyśmy byli zmuszeni do ich użycia.

Nasza mapa AED jest aktualna i wskazuje najbliższe miejsce, w którym znajduje się automatyczny defibrylator zewnętrzny.

3. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi staramy się dać im swobodę. Zachęcamy do zabaw z rówieśnikami i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Martwimy się jednak, żeby nasze dziecko nie oddaliło się od nas zbyt daleko. Rozwiązaniem jest Moja Okolica. W aplikacji ustawisz strefy bezpieczne, po których Twoje dziecko może się poruszać. Otrzymasz powiadomienie, gdy je opuści. Nie przytłaczasz dziecka nadmierną kontrolą, a jednocześnie możesz wykorzystać chwilę spokoju i zrelaksować się.

4. O czym pamiętać wyjeżdżając za granicę? O ubezpieczeniu! Wydatek kilkudziesięciu złotych na ubezpieczenie, które wykupimy online, a formalności zajmą nam 10 min, to pestka przy zagranicznych kosztach leczenia, za które musielibyśmy zapłacić z własnej kieszeni w przypadku braku polisy. Wyjeżdżając na wakacje warto zabezpieczyć także nasz budżet przed niespodziewanymi wydatkami.

5. Przed wyjazdem poinformuj bliskich, gdzie i z kim się wybierasz, a podczas urlopu bądź z nimi w kontakcie. Szczególnie kiedy wybierasz się np. na wędrówki po górskich szlakach lub miejsce, w którym będziesz przebywać jest na uboczu.

6. Wyjeżdżając na dłużej warto zostawić klucze zaufanej osobie, która od czasu do czasu sprawdzi czy w mieszkaniu wszystko w porządku.

leżaki nad morzem

7. Ochrona przed słońcem, czyli właściwie dobrana odzież i kremy z filtrem to podstawa w przypadku wyjazdów w ciepłe i słoneczne miejsca. W końcu z urlopu można przywieźć znacznie ciekawsze pamiątki, niż oparzenia słoneczne zamiast opalenizny… pamiętajmy o spakowaniu kremu z filtrem UV, który ochroni nas przed oparzeniem.

8. Długie przebywanie na słońcu niesie ryzyko udaru słonecznego, dlatego opalać powinno się “z głową”. Warto robić przerwy na odpoczynek w miejscach zacienionych. Dbając o bezpieczeństwo własne i bliskich, sprawdźmy czy w pobliżu plaży znajduje się defibrylator AED, na naszej polskiej mapie defibrylatorów.

9. Woda… i wcale nie chodzi o tę w morzu czy jeziorze. Podczas odpoczynku na plaży zdarza nam się zapomnieć o piciu, a przyjmowanie dużej ilości płynów jest niezwykle istotne przebywając na słońcu. Wysoka temperatura i pocenie się organizmu zwiększa utratę wody i elektrolitów w organizmie, co prowadzi do odwodnienia. Zadbajmy o swoje zdrowie i na plażę udajmy się z zapasem wody.

10. Nawet latem pogoda potrafi płatać figle - zwłaszcza w górach. Wybierając się na szlak górski pamiętaj o sprawdzeniu pogody - burze w górach zdarzają się bardzo często i potrafią być wyjątkowo niebezpieczne. W aplikacji Moja Okolica możesz śledzić na bieżąco wszelkie alerty pogodowe i hydrologiczne. Tym bardziej, że nie musisz pamiętać o sprawdzaniu - zawsze dostaniesz alert na telefon. Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto posiadać na telefonie bieżące dane z zaufanych źródeł, bo wiedząc o wszystkich zagrożeniach z wyprzedzeniem, będziesz mógł odpowiednio się przygotować.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym pierwszym artykułem z cyklu „Bezpieczeństwo podczas wakacji”, gdzie dokładnie opisaliśmy w jaki sposób funkcjonuje moduł ZDROWIE.

🔽

Previous
Previous

Bezpieczne Wakacje cz.2

Next
Next

Segregacja: Metal i tworzywa sztuczne, czyli jak segregować plastik?