Dodatek węglowy - dla kogo? Wniosek online, wzór do pobrania, terminy.

17 sierpnia 22 rozporządzenie ws. dodatku węglowego weszło w życie, oznacza to, że można już składać wnioski. Gospodarstwa domowe, których źródłem ogrzewania jest węgiel bądź paliwa węglopochodne mogą ubiegać się o wypłatę 3 000 złotych.

wniosek o wypłatę dodatku węglowego
 

Dodatek węglowy – komu przysługuje?

Jedyne warunki, które należy spełnić aby otrzymać dodatek to ogrzewanie domu paliwem stałym, tj. węglem kamiennym, brykietem, pelletem, zawierającymi przynajmniej 85% węgla kamiennego. Źródłem ogrzewania powinien być zasilany wspomnianym surowcem kocioł na paliwo, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy.

Ponadto, nasze źródło ogrzewania musi być zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Z końcem czerwca ubiegł termin składania deklaracji, jednak minister rozwoju zapewnia, że w dalszym ciągu są one przyjmowane.  

 

Co więcej, nie ma żadnego ograniczenia dochodowego, co oznacza, że o dodatek może ubiegać się każdy. W ustawie nie uwzględniono także zapisu zobowiązującego do wydania kwoty 3000 zł na zakup węgla. Wobec czego dodatek można wydatkować dowolnie.  

 

Wniosek o dodatek węglowy online – skąd pobrać?

Choć ustawa została opublikowana już 16 sierpnia, wnioski do samorządów można składać dopiero od dnia następnego, kiedy to weszło w życie rozporządzenie ministerstwa klimatu, w którym określony został wzór wniosku. Co spowodowało niemałe zamieszanie, gdyż początkowo zainteresowani nie mogli odszukać wzoru w sieci. Na szczęście wniosek jest już dostępny na stronie rządowej, skąd można go bez problemu pobrać.

 

Wniosek o dodatek węglowy – jak wypełnić i gdzie złożyć?

Wniosek o dodatek węglowy możemy wypełnić elektronicznie i następnie wydrukowany dostarczyć do właściwego urzędu lub też wypełnić tradycyjnie papierowo. Teoretycznie istnieje możliwość złożenia wniosku przez ePUAP, ale tutaj zaczynają się schody.. na ten moment w serwisie nie ma dedykowanego formularza. Być może już wkrótce się to zmieni, ale aktualnie najwygodniejszą formą wydaje się złożenie dokumentu w Urzędzie Gminy.

 

Nie chcesz marnować czasu w kolejce? Sprawdź czy Twoja gmina korzysta z systemu rezerwacji wizyt w aplikacji Moja Okolica.

 
Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego, dokument

Samo wypełnienie wniosku zajmuje zaledwie kilka minut. Zostaniemy w nim zapytani m.in. o:

  • dane wnioskodawcy,

  • dane gospodarstwa domowego,  

  • źródło ogrzewania,

  • dane konta do wypłaty - istnieje także możliwość uzyskania środków w gotówce.

Dodatek przyznawany jest właśnie dla gospodarstwa domowego a NIE na osobę. Jeśli z jednego gospodarstwa wniosek złożą dwie osoby zadecyduje kolejność złożenia wniosku, to jest dodatek otrzyma ten, kto wniosek złożył jako pierwszy.

Jeśli budynek zamieszkuje kilka gospodarstw domowych korzystających z jednego źródła ogrzewania, każde z nich może złożyć odrębne wnioski o dodatek węglowy.

 

Wnioski można składać do 30 listopada 2022.

 

Pobierz aplikację i sprawdź czy Twoja gmina jest już w Mojej Okolicy

 
 

… jeśli nie, napisz do nas

Previous
Previous

Bezpieczne dziecko – jak chronić na co dzień?

Next
Next

Program Cyfrowy Powiat - nabór wniosków rozpoczęty